Discover yarns
4-ply Sock Yarn
4-ply sock yarn is a classic for anyone who wants to knit durable, comfortable, and shape-retaining socks. With its fine yarn thickness, it's perfect for year-round socks – not too thick, not too thin.
Whether solid-colored, melange, or with colorful gradients: 4-ply sock yarn offers maximum creative freedom. Thanks to its durable blend with polyamide, your socks will stay in shape even with frequent wear and washing.
Ideal for:
- classic socks
- baby socks
- fine gloves
- light hats & accessories
Discover high-quality sock yarn for knitting that feels pleasant on the skin, is easy to care for, and brings lasting joy.
-
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 02 - BLACK Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 02 - BLACK
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 02 - BLACK
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 03 - CHERRY Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 03 - CHERRY
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 03 - CHERRY
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 04 - NIGHT BLUE Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 04 - NIGHT BLUE
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 04 - NIGHT BLUE
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 05 - JEANS Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 05 - JEANS
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 05 - JEANS
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 06 - GREY Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 06 - GREY
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 06 - GREY
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 07 - JAGD Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 07 - JAGD
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 07 - JAGD
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 08 - ANTHRACITE Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 08 - ANTHRACITE
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 08 - ANTHRACITE
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 09 - MOKKA Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 09 - MOKKA
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 09 - MOKKA
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 101 - DENIM Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 101 - DENIM
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 101 - DENIM
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 102 - AUTUMN Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 102 - AUTUMN
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 102 - AUTUMN
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 103 - EMBER Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 103 - EMBER
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 103 - EMBER
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 104 - BERRY Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 104 - BERRY
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 104 - BERRY
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 105 - LAGOON Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 105 - LAGOON
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 105 - LAGOON
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 106 - LAUB Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 106 - LAUB
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 106 - LAUB
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 107 - STONE Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 107 - STONE
Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 107 - STONE
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 108 - ISLAND Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 108 - ISLAND
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 108 - ISLAND
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 109 - JUNGLE Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 109 - JUNGLE
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 109 - JUNGLE
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 110 - AGATE Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 110 - AGATE
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 110 - AGATE
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 111 - DAHLIE Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 111 - DAHLIE
Fortissima 4-ply Merino Sock Yarn 100g | Color 111 - DAHLIE
10,95 €Sale price 10,95 € Regular price 10,95 €Unit price 109,50 €/kg -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1000 - nature Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1000 - nature
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1000 - nature
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1001 - White Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1001 - White
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1001 - White
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1003 - moss Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1003 - moss
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1003 - moss
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1004 - Red Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1004 - Red
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1004 - Red
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1005 - cherry Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1005 - cherry
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1005 - cherry
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1007 - Purple Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1007 - Purple
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1007 - Purple
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1009 - jeans Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1009 - jeans
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1009 - jeans
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1010 - Night blue Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1010 - Night blue
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1010 - Night blue
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1012 - stone Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1012 - stone
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1012 - stone
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1013 - Black Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1013 - Black
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1013 - Black
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1014 - Yellow Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1014 - Yellow
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1014 - Yellow
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1015 - Orange Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1015 - Orange
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1015 - Orange
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1016 - Pink Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1016 - Pink
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1016 - Pink
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1017 - Royal blue Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1017 - Royal blue
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1017 - Royal blue
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1018 - Turquoise Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1018 - Turquoise
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1018 - Turquoise
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1019 - Green Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1019 - Green
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1019 - Green
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 € -
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1020 - Mocha Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1020 - Mocha
Step 4 Classic Exp | 420M - 100G | 1020 - Mocha
8,95 €Sale price 8,95 € Regular price 8,95 €
Classic wool