For your next knitting project

Discover yarns

4-ply Sock Yarn

4-ply sock yarn is a classic for anyone who wants to knit durable, comfortable, and shape-retaining socks. With its fine yarn thickness, it's perfect for year-round socks – not too thick, not too thin.

Whether solid-colored, melange, or with colorful gradients: 4-ply sock yarn offers maximum creative freedom. Thanks to its durable blend with polyamide, your socks will stay in shape even with frequent wear and washing.

Ideal for:

  • classic socks
  • baby socks
  • fine gloves
  • light hats & accessories

Discover high-quality sock yarn for knitting that feels pleasant on the skin, is easy to care for, and brings lasting joy.

Skip to results list

Active filters:

171 items
Column grid
Column grid

Filter

Active filters:

  • Fortissima Colourful 4-ply Sock Yarn | Colour 2501 - TERRAZZO

    Fortissima Colourful 4-ply Sock Yarn | Colour 2501 - TERRAZZO

    Fortissima Colourful 4-ply Sock Yarn | Colour 2501 - TERRAZZO

    8,50 €
    Sale price  8,50 € Regular price  8,50 €
    Unit price 85,00 €/kg
  • Fortissima colorful 4-ply Sock Wool | Color 2502 - BORKE

    Fortissima colorful 4-ply Sock Wool | Color 2502 - BORKE

    Fortissima colorful 4-ply Sock Wool | Color 2502 - BORKE

    8,50 €
    Sale price  8,50 € Regular price  8,50 €
    Unit price 85,00 €/kg
  • Fortissima Colorful 4-Ply Sock Yarn | Color 2503 - SLATE

    Fortissima Colorful 4-Ply Sock Yarn | Color 2503 - SLATE

    Fortissima Colorful 4-Ply Sock Yarn | Color 2503 - SLATE

    8,50 €
    Sale price  8,50 € Regular price  8,50 €
    Unit price 85,00 €/kg
  • Fortissima colorful 4-ply Sock Wool | Color 2504 - MINERAL

    Fortissima colorful 4-ply Sock Wool | Color 2504 - MINERAL

    Fortissima colorful 4-ply Sock Wool | Color 2504 - MINERAL

    8,50 €
    Sale price  8,50 € Regular price  8,50 €
    Unit price 85,00 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2002 - BLACK

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2002 - BLACK

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2002 - BLACK

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2003 - CHERRY

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2003 - CHERRY

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2003 - CHERRY

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply solid sock wool 100g | Color 2006 - GRASS

    Fortissima 4-ply solid sock wool 100g | Color 2006 - GRASS

    Fortissima 4-ply solid sock wool 100g | Color 2006 - GRASS

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2007 - MAIZE

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2007 - MAIZE

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2007 - MAIZE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2011 - RUBY

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2011 - RUBY

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2011 - RUBY

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Uni Sock Yarn 100g | Color 2012 - FUCHSIA

    Fortissima 4-ply Uni Sock Yarn 100g | Color 2012 - FUCHSIA

    Fortissima 4-ply Uni Sock Yarn 100g | Color 2012 - FUCHSIA

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2024 - WHITE

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2024 - WHITE

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2024 - WHITE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2028 - MAUS

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2028 - MAUS

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2028 - MAUS

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2031 - POLAR-MOULINÉ

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2031 - POLAR-MOULINÉ

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2031 - POLAR-MOULINÉ

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2033 - JEANS-MELANGE

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2033 - JEANS-MELANGE

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2033 - JEANS-MELANGE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2037 - POLAR HEATHERED

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2037 - POLAR HEATHERED

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2037 - POLAR HEATHERED

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2039 - MARINE VARIEGATED

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2039 - MARINE VARIEGATED

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2039 - MARINE VARIEGATED

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2040 - NIGHT BLUE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2040 - NIGHT BLUE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2040 - NIGHT BLUE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2048 - NATURAL

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2048 - NATURAL

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2048 - NATURAL

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2055 - GREY HEATHER

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2055 - GREY HEATHER

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2055 - GREY HEATHER

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2056 - LIGHT GREY HEATHER

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2056 - LIGHT GREY HEATHER

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2056 - LIGHT GREY HEATHER

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2057 - MEDIUM GREY MELANGE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2057 - MEDIUM GREY MELANGE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2057 - MEDIUM GREY MELANGE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2058 - FLANNEL-MARLED

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2058 - FLANNEL-MARLED

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2058 - FLANNEL-MARLED

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2062 - STONE-MOULINÉ

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2062 - STONE-MOULINÉ

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2062 - STONE-MOULINÉ

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2070 - MOKKA MELANGE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2070 - MOKKA MELANGE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2070 - MOKKA MELANGE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2071 - BROWN MARLED

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2071 - BROWN MARLED

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2071 - BROWN MARLED

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2072 - CAMEL HEATHER

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2072 - CAMEL HEATHER

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2072 - CAMEL HEATHER

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2073 - SAND-MELANGE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2073 - SAND-MELANGE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2073 - SAND-MELANGE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2074 - WOOD-MELANGE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2074 - WOOD-MELANGE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2074 - WOOD-MELANGE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2091 - HUNT

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2091 - HUNT

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2091 - HUNT

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2092 - DARK GREEN

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2092 - DARK GREEN

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2092 - DARK GREEN

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2097 - ESPRESSO

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2097 - ESPRESSO

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2097 - ESPRESSO

    0,00 €
    Sale price  0,00 € Regular price 
    Unit price 0,00 €/kg
  • Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2098 - RED

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2098 - RED

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2098 - RED

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2099 - BLUE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2099 - BLUE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2099 - BLUE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2100 - DOVE

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2100 - DOVE

    Fortissima 4-ply solid sock yarn 100g | Color 2100 - DOVE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2101 - LIGHT BLUE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2101 - LIGHT BLUE

    Fortissima 4-ply Solid Sock Yarn 100g | Color 2101 - LIGHT BLUE

    7,95 €
    Sale price  7,95 € Regular price  7,95 €
    Unit price 79,50 €/kg
  • Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 01 - BEIGE

    Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 01 - BEIGE

    Fortissima 4-ply Merino Sock Wool 100g | Color 01 - BEIGE

    10,95 €
    Sale price  10,95 € Regular price  10,95 €
    Unit price 109,50 €/kg